Музей НейгаузаНейгаузовські музичні зустрічі


  Фестиваль народився в рік столітнього ювілею великого піаніста і педагога, уродженця Єлисаветграда Генріха Нейгауза. Тоді, у 1988-м, на "малій батьківщині" свого вчителя побували з концертами видатні музиканти - С.Ріхтер, О.Насєдкін, А.Вєдєрніков, В.Горностаєва, Е.Малінін, М.Федорова, С.Бендицький. У ювілейних урочистостях взяли участь також учні Г.Нейгауза Л.Гінзбург, А.Лисенко, И.Шумська, його дочка М.Нейгауз, музикознавець О.Левтонова та інші. Е.Малінін очолив журі першого республіканського (пізніше - всеукраїнського) конкурсу піаністів-студентів музичних училищ ім. Г.Нейгауза, провів, як і деякі інші учасники, майстер-клас для педагогів і конкурсантів. Кіровоградський камерний хор і камерний оркестр обласної філармонії виконали "Реквієм" Габриеля Форі.
  Як луна ювілею, роком пізніше, у день народження "великого Генріха", його болгарські учні, професори Софійської консерваторії Д. і К.Ганєви, С.Барова і Д.Лазарова відвідали Кіровоград і виступили у філармонії, виконавши твори Ф.Шопена, Ф.Ліста та інших авторів, поділилися спогадами про вчителя.
  Так сформувалася художня концепція фестивалю, що об'єднував концерти відомих піаністів (насамперед нейгаузовської школи), конкурс студентів музичних училищ, відкриті уроки авторитетних педагогів, читання та екскурсії, виступи місцевих музичних колективів, вечори спогадів.
  Велику допомогу у проведенні фестивалю роблять Московська консерваторія, музичні ВУЗи України, Музичне товариство ім. К.Шимановського в м.Закопане, Польща, що встановило премію за краще виконання конкурсантами твору К.Шимановського.
  З концертами виступають учні Г. Нейгауза - А.Гінзбург, Ю.Гутман, И.Жуков, Л.Гінзбург, студенти класу Ю.Крайнєва, а також відомі українські музиканти В.Козлов, Л.Шутко, О.Козаренко, О.Шутко.
Традиційно беруть участь у фестивалі кіровоградські колективи: лауреат міжнародних і всеукраїнського конкурсів Муніципальний камерний хор (художній керівник і диригент - заслужений діяч мистецтв України Ю. Любович), учасники міжнародних фестивалів Муніципальний камерний ансамбль "Барокко" (художній керівник - лауреат республіканського конкурсу В. Залевський), "Єлісаветградська музична колегія" (художній керівник - лауреат республіканського конкурсу С.Концедалова).
  Прикрасою фестивалю стають концерти юних музикантів - учасників програми "Нові імена" із Москви, Мінська, Києва, Харкова, Львова.
  Завершується фестиваль, як правило, концертом викладачів і учнів Кіровоградської дитячої музичної школи № 1 ім. Г.Нейгауза.